3CR 855 AM

Info koment Stacione raport

1974 Radio Federata Komuniteti (CRF) – trupi i inkorporuar i 3CR – është formuar në një takim publik në fabrikë karrocë fëmijësh në Carlton, Melbourne qershor 23. 1975 CRF është dhënë një licencë për transmetim tetor 10. 1976 3CR fillon transmetimet provë në maj 1 dhe fillon operacionet në shkallë të plotë në Armadale korrik 3, transmetimit në 840 AM. 1977 3CR lëviz për lokalet në 20 Cromwell Rruga, Collingwood. 1978 Buletini etiketat 3CR “Zëri i terrorizmit” për shkak të mbështetjes së 3CR për luftën palestinez. 1979 Subscribers gëzojnë Guide e parë të mbushur.
1980 Muzikanti Dollar Markë kryen një koncert të veçantë në vlerësimin e mbështetjes 3CR së për luftën anti-aparteidit të Afrikës së Jugut. 3CR fillon transmetimet 24-orëshe. 1981 3Licenca CR është përtërirë. 1982 Mbulim jetojnë e pushtimit Honeymoon Minave nga Broken Hill. 1983 Mbulim të gjerë të bllokadës lumit Franklin, dhe ndryshon frekuencën në 855 AM. 1984 3CR lëviz në shtëpinë e saj të tanishme në 21 Smith St, Fitzroy dhe mbulon të bllokadës Roxby Downs pavarësisht ekipit lajmeve 3CR-së u ndalohet hyrja. 1985 Regjistrues Dinamik (Projektet tani të veçanta), 3Në shtëpi objektit Cr e prodhimit, është themeluar. 1986 Infermieret transmetuar nga 3CR gjithë infermieret’ mosmarrëveshje mundësuar informacion jetik që do të dërgohen shpejt për linjat kunj dhe infermieret në grevë. 1987 CRF jep dorëheqjen nga Shoqata e Transmetuesve Publik të Australisë, krijimin Radio Shoqatës Progresiste e Australisë me transmetuesit e tjera publike 2XX, 3RRR , 2RSR dhe 4ZZZ. 1988 3CR shënon 200 vjetorin e pushtimit të Australisë me disa transmetime të veçanta dhe koncerte, duke përfshirë edhe festimin dyqind vjetorit New Years Day Koori nga Atherton Xhennete, dhe raportet nga Sydney dhe Melbourne në Ditën Pushtimi. 1989 Drop akuzat Speciale mbajnë dëgjuesit të informuar në lidhje me fushatën për të mbrojtur Kerry Browning, një aktivist anti-aparteidit Canberra ngarkuar me zjarr-bombarduar një makinë Ambasada Afrikës së Jugut. 1990 Mbulimi jetojnë e fjalës Nelson Mandela për të tregtisë unionistët në Melbourne Town Hall, dhe 20 vjetorin e urës Disaster Westgate është shënuar me një dokumentar dhe programe të posaçme nga Gang betoni paraqitur në 3CR nga ndarja CFMEU Bashkimit Ndërtimi. 1991 Mbulim të gjerë të fatkeqësisë Coode Island Kimike Storage depo, dhe ofron një pikëpamje alternative të Luftës së Gjirit me tri raporte të përditshme. 1992 Mbulimi i Defend çfarë keni tubim ku 150, 000 njerëzit marshojnë nëpër Melburn për të protestuar kundër ligjeve të propozuara marrëdhënieve industriale.
1993 Mbështetje për fushata për të shpëtuar dy Richmond dhe Northlands Kolegje mesme, me raportet e rregullta dhe trajnim të veçantë të mediave për studentët Richmond. 1994 Qendra Burimet e aftësisë së kufizuar sponsorizon një projekt radio trajnimit me pjesëmarrësit në vazhdim e sipër për t'u bërë 3CR programuesit. 1995 Mbulimi i vizitës Noam Chomskit në Melburn.
1996 Një faqe e re transmetues është ndërtuar në Old Rd Sneydes, Hoppers Crossing. 3CR tani është dëgjuar në të gjithë më të madhe Melburn. 1997 3Dëgjuesit CR dëgjojnë ish-Black Panther Lorenzo Komboa. Një Radiothon urgjencës ngre $50,000 për të mbrojtur një padi për shpifje kundër mbulimit station.1998 gjerë të mosmarrëveshjes Mua, fituar Shoqata Broadcasting Komuniteti e Australi Award për Best Lajme Story për ndjekjen e fushatës. Mbulimi i luftës për të ndaluar minierave të uraniumit në Jabiluka në Northern Territory me azhurnime të rregullta dhe të jetojnë raportimin nga bllokadës.
1999 3CR mbulon zgjedhjet e Timorin Lindor dhe dhunën që vijon, Ngritja e $20,000 në dy dhe një orë e gjysmë për CNRT (Këshilli Kombëtar i Rezistencës Timorese). 2000 Mbulim të gjerë të protestës S11 jashtë Forumit Ekonomik Botëror. Një dokumentar për protestën prodhuar nga 3CR fiton inauguruese Radio çmime nga atomi, Mësuesit Australiane e Medias. 2001 Mbulimi extensivel e protestave M1 jashtë bursën Australian, Nike, McDonalds dhe korporatat shumëkombëshe të tjera. Parë 3CR website www.3cr.org.au është nisur. 3CR pret 10 Timorese Punëtorët lindje radio e komunitetit për një muaj të trajnimit me mbështetje financiare nga APHEDA. 2002 3CR dhuron $12,000 i Radiothon parave të saj në Qendrën Burimore azilkërkuesit. Burgu i parë i transmetuar në historinë e Australisë në burgun e Port Phillip, gjatë një transmetimi të veçantë për Javës NAIDOC. 2003 Mbulimi i paqes masiv mitingje në të gjithë vendin dhe transmeton përditësimet e rregullta mbi situatën në Irak pas pushtimit mars 2003. Transmetuar live nga protestat jashtë Qendrës së Paraburgimit Baxter në Australinë e Jugut. 2004 3NAIDOC CR-së burgjeve Transmetime të fitojë drejtave të njeriut dhe Komisionin e mundësive të barabarta (HREOC) Radio Award. 2005 Transmetimet e drejtpërdrejta nga 30 qershor dhe nëntor 15 mitingje të ndaluar punën në Melburn. Në tetor transmeton një 10-orë Transmetimit i veçantë për të festuar Java Refugjatëve. Edicioni i parë i Farave 3CR e mospajtimit Kalendari, e cila feston fundit 30 vitet e aktivizmit Australian sociale dhe mjedisore. 2006 3CR është partneri zyrtar medial i Lojërave Stolenwealth, me përditësime përditshme për dy javë në mbështetje të GST Zi (Gjenocid, Sovranitet, Traktat) Fushata dhe protestat kundër Melbourne-së 2006 Commonwealth Games. 3CR feston ditëlindjen e saj të 30-të dhe fiton çmimin Tony Staley në Shoqatën e Radiodifuzionit Komunitetit të Australisë 2006 çmime për kontributin në radio e komunitetit 2007 Kryqe jetojnë në ditën Rally maj, Të drejtat e mbrojtur e punëtorëve kundër "WorkChoices e Qeverisë Howard-së’ legjislacion. Queer Trajnimi Rinisë kryer në stacionin. Stacioni nis një website të ri me podcast dhe streaming live. 2008 Mbulim jetojnë e apologji Kombëtare dhe Konvergjenca – transmetimi fiton Shoqata Broadcasting Komuniteti e Australi Përsosmëri në flas Word Programming.Carlton Arteve Projektit Elgin Rruga live. 2009 I pari 12 Transmetimi orë për Personat Ndërkombëtare me Ditën e aftësisë së kufizuar 3 Dhjetor, duke përfshirë edhe një transmetim të drejtpërdrejtë jashtë nga Sheshi Federatës. Refugjatë Broadcast fiton 2009 Award Media viktoriane Komisionit multikulturore s. Viti i parë i Tunnerminnerwait dhe Maulboyheener transmetim përkujtim dy luftëtarë Vendase lirisë Tasmanian të cilët u ekzekutuan publikisht në Victoria. Studio 4 renovimin e plotë – Bartlett-Hartley Studio (pas transmetuesve Jan Bartlett dhe Bill Hartley) është nisur. 2010 Një afresk i ri është krijuar në mur pak Victoria Rruga e stacionit nga artistët Tom Civil, Bindi Cole dhe reko Rennie. Vajzat në trajnimin radio Air dhe prodhimin histori – Fituesi i Ekselencës i CBAA në etnike dhe shumëkulturëshe Award Transmetimeve. Dita e aftësisë së kufizuar fiton Më Broadcast inovative jashtë CBAA-së apo ngjarje të veçantë Broadcast për "Kthejeni Up Radio juaj '. 2011 Fillimin e radio digjitale në 14 Prill me nëntë transmetuesit e tjerë të komunitetit Melbourne. Dëgjuesit tani mund të akorduar në të 3CR Digital. Zënë mbulimi Melbourne vazhdon angazhimin e fortë të stacionit të mbuluar lëvizjet e protestës. Çështjet e Tokës fiton Përsosmëri CBAA në flas Word, Lajme dhe Aktualitet Programim. Luka Tang nga projekti Vizionimit Drejtësisë fiton NEMBC Transmetuesi Rinisë i Vitit. 2012 Mbulim jetojnë e 40 vjetorit të Ambasadës tendë. 3Teknik CR Greg Segal fiton Përsosmëri në / IT Services Teknik dhënies, Brainwaves fiton Përsosmëri në kategorinë e Trajnimit, dhe vullnetar-Extraordinaire Michael Smith është dhënë Outstanding Vullnetare Kontribut.

– Shih më shumë në: http://www.3cr.org.au/about/3cr-story#sthash.tWlDvsm3.dpuf

Vend: Australia

Zhanret:

loading...

Australia Radio Stations

Popular Stations